Staff

Home  \  Staff

Staff

Name/Title
Email, Website, Office Phone
AD Office,
Albanese, Roni
2nd Grade Teacher
Aleva, Karin
Language Arts
Allinder, Maribeth
Secretary
Office: -- x 2020
Allison, Mr. Michael
Principal
Aloia, Esther
Teacher
Office: -- x 2302
Ambrose, Sarah
Nurse
Antonella, Linda
Teacher
Babish, Kylee
Teacher
Baker, Brooke
Baker, Nichole
Teacher
Baldauf, Kathy
librarian
Barber, Nancy
Secretary
Barr, Milena
Teacher
Batchelor, Janae
Guidance Counselor
Battisti, Paula
Gifted Education Teacher
Beck, Ms. Jessi
4th Grade Teacher
Beitler, Anne
Teacher
Biesenkamp, Jody
Teacher
Blyzwick, Jolene
Teacher
Boranko, Kathy
Title 1 Reading Teacher
Borkovic, Terry
Teacher
Bragg, Julie
Teacher
Buchanan, Laura
Teacher
Buddemeyer, Melanie
Teacher
Budny, Toni
Teacher
Bufalini, Ms. Natalee
Aquatic Director
Burak, Susan
Teacher
Byrnes, Martin
Teacher
Caputo, Erin
Teacher
Carbone, Christina
Teacher
Caruso, Abbey
Teacher
Cecela, Linda
Teacher
Cedro, Lisa
Teacher
Clemens, Daniel
Teacher
Colangelo, Lori
Teacher
Collins, Rich
Guidance Counselor
Collis, Gina
Special Education Teacher
Office: 724-375-6691 x 2328
Commesso, Michael
Teacher
Conrad, Jennifer
Business Manager
Coston, Julie
Speech and Language Pathologist
Office: 724-375-6691 x 6202
Covalt, Brittany
Teacher
Cox, Melanie
Teacher
Critchlow, Mary
Teacher
Cutone, Ciara
2nd Grade Teacher
Daley, Kaitlin
Technology
Daltorio, Nancy
Teacher
Office: -- x 2201
deBrucky, Michelle
Teacher
DeNome, Harry
Teacher
DeSalle, Nick
Teacher
Diehl, Anjelica
Guidance
Doria, Annette
Teacher
Douglass, Sheri
Transportation
Dran, Kathleen
Teacher
Dreshman, Janice
Teacher
Dufalla, Rosetta
Teacher
Elder, Danica
Teacher
Enders, William
Teacher
Erath, John
Teacher
Erwin, Amanda
2nd Grade Teacher
Ewing, Robin
Teacher
Falletta, Andrew
Boy's Basketball Coach
Fernandez, Kelly
Frioni, Kristina
Teacher
Gailey, Dawn
Teacher
Ganoe, Maria
Teacher
Gartley, Karen
Teacher
Gill, Michael
Teacher
Girata, Linda
Secretary
Office: -- x 2019
Giroski, Diana
Teacher
Glatz, Patty Jo
Teacher
Grafton, Britta
Teacher
Grandovic, Michele
Teacher
Greenawald, Lana
Speech
Grosso, Patrick
Infrastructure Engineer
Hack, Jeffrey
Teacher
Harcar, Susan
Teacher
Harich, Jennifer
Teacher
Henry, Jennifer
Teacher
Heranic, Margaret
Teacher
Herda, Joanne
Teacher
Hetzer, William
Teacher
Hill, Karen
Homyk, Sarah
Teacher
Homziak, Jeffery
Teacher
Hunt, Courtney
Teacher
Iannini, Amanda
Guidance
Izzo, Emily
Teacher
Jamison, Cindy
Repro
Journalism, Journalism
Junak, Sheila
Kamerer, Erin
Teacher
Kane, Korri
Principal
Kartychak, Robert
Assistant Principal
Katkich, Edward
Principal
Keiper, Christopher
Teacher
Klacik, Edward
Teacher
Klimek, Olivia
Teacher
Kobaly, Jennifer
Teacher
Korchnak, Bronwyn
Teacher
Kostial, Brenda
Teacher
Kostial, William
Teacher
Kostrick, Anna
Teacher
Kovacevic, Erin
Teacher
Kowalski, Lauren
Title I
Kozel, Lauren
Kozlowski, Lisa
Teacher
Kross, Tamara
Head Nurse
Kuzma, Suzanne
Teacher
Lash, Nicole
Teacher
Lauer, Kimberly
Teacher
Lehman, Elizabeth
Teacher
Lewis, Kelly
Teacher
Lindner, Aubre
Teacher
Lipnicky, Mike
Technology Director
Logan, Janet
Teacher
LoVerde, Dixie
Secretary
Lucas, Cynthia
Teacher
Macbeth, Holly
Marchetti, Michael
Teacher
Marchionda, Jenny
Teacher
Martin, Beth
Secretary
Masley, Sue
Teacher
Maslyk, Dr. Jacie
Asst. Superintendent
Mawhinney, Robert
Teacher
McClintock, Maggie
Librarian
McConville, Chad
Teacher
McHugh, Kelly
Teacher
Meehan, Leah
Nurse
Metz, Julia
Teacher
Meyers, Janet
Teacher
Miller, Dr. Michelle
Superintendent
Miller, Nancy
Teacher
Mohrbacher, Nicholas
Teacher
Muller, Jessica
Teacher
Nalli, Arlene
Teacher
Nan, Kristen
Teacher
Nee, Christopher
Teacher
Nelson, Dean
Teacher
O'Brien, Tonya
O'Connor, Kevin
Office, AD
Athletic Director
Oliver, Dr. Kellee
Coordinator of Pupil Personnel Services
Ozimok, Nicole
Teacher
Palmer, Kelly
Teacher
Palochak, Jennifer
Teacher
Pantone, Christine
Teacher
Parker, Amy
Kindergarten Teacher
Parrish, Nicole
Teacher
Pauvlinch, Terri
Secretary
Pelino, Venanzio
Director of Buildings and Grounds
Petrella, Nancy
Secretary
Petrina, Kim
Teacher
Petro, Francis
Secretary
PhysEd 5-8,
Pieczynski, Keary
Elementary Special Education
Pollick, April
Teacher
Potts, Joan
Teacher
Pratte, Kelly
Teacher
Prickett, Adriane
Nurse
Roach, Heather
Psychologist
Rodgers, Nicole
Guidance Counselor
Rohm, Diane
Rosatelli, Marina
Business Office
Ross, Deborah
Teacher
Rowe, Doug
Principal
Samek, Michael
Teacher
Schieb, Lauren
Teacher
Sforza, Robert
Teacher
Shaddick, Amy
Shadish, Heather
Teacher
Shaffer, JoAnn
Nurse
Short, Donald
Athletic Director
Shuleski, Michael
Teacher
Signorelli, Christina
Teacher
Sill, Tara
Teacher
Singletary, Morgan
High School Special Education
Sittig, Patricia
Teacher
Slapikas, Nicholas
Teacher
Smith, Janet
Secretary
Smith, Raymon
Teacher
Smith, William
Teacher
Snyder, Katie
Teacher
Solt, Danielle
Teacher
Spinnenweber, Lawrence
Teacher
Steele, Kelsey
Teacher
Steff, Donna
Teacher
Story, Mrs. Brittany
Teacher
Sundy, Michael
Teacher
Suprak, Melinda
Teacher
Szost, Jason
Technology Specialist II
Testa, Bryan
Junior High Social Studies
Thellman, Jeffery
Teacher
Tierney, Arleen
Teacher
Toney, Gregory
Teacher
Toporski, Chad
Teacher
Urick, Monique
Teacher
Utchell, Dr. Lynn
Director of Special Education
Valentine, Stephanie
Teacher
Vallecorsa, Letitia
Vallecorsa, Martin
Teacher
Vanyo, Maria
Guidance Counselor
Veights, Sean
Teacher
Vestal, David
Teacher
Vukson, Holly
Teacher
Wallace, Sherry
Teacher
Watts, Karen
Teacher
Webster, Jessica
Vice Principal
Weil, Vannessa
Secretary
Weiss, Matthew
Learning Support
Welsh, Sharon
Teacher
Wertz, Monique
Teacher
Wilson, Kerry
Teacher
Winters, Jason
Teacher
Witterman, Mark
Teacher
Yurcina, Brandi
Teacher
© 2018. Hopewell Area Schools. All Rights Reserved.
View text-based website